بهترین پارچه برای لباس فرم اداری کدام است ؟

لباس فرم اداری بانوان از پارچه های مختلفی دوخته می شود  و تنوع پارچه در این مورد زیاد است اما بسته به نوع خواسته مشتری پارچه مورد استفاده تفاوت دارد مثلا باید دید که مشتری چه چیزی را در اولویت خود دارد اگر صرفا پارچه ای مد نظر باشد که مقاومت در برابر چروک شدن را داشته باشد واولویت صرفا ایستادگی آن باشد پارچه کرپ بهترین پارچه خواهد بود اما اگر ملاک خنکی و سبک بودن باشد پارچه های نخی که بیشتر از پشم بافته شده است بهترین گزینه است .

برخی از پارچه ها در تولید یونیفرم اداری استفاده می شود که کیفیت مناسب ندارند مانند پارچه ترگال ، تترون ، مازراتی و پرادو و حتی فیونا این نوع از پارچه ها برای دوخت یونیفرم هایی استفاده می شود که ارزان است و مورد استفاده آن بیشتر برای کمک بهیار های بیمارستان است.

در باره مبحث پارچه باید گفت که نوع و بافت پارچه یه معقوله بسیار تخصصی بوده و خود نیاز به یک مقاله جداگانه دارد امروزه با پیشرفت تکنولوژی نساجی فرمول های بافت پارچه ها تغییر کرده و هر روزه روش و تکنولوژی جدید تر و بهتری در این باره زاده می شود اما کشورهایی که در این زمینه پیشرو هستند و صاحب تکنولوژی و سبک هستند به غیر از کشور های پیشرفته می توان از برخی از کشور های تازه توسعه یافته مثل تایلند و اندونزی و ترکیه و چین نام برد.

البته کشور عزیزمان ایران هم در این بازه از رقیبان خود عقب نمانده و تعدادی از کارخانه های جدید در این میان پا به میدان گذاشته اند و محصولات خوبی را در حال تولید هستند و کارخانه تولید پارچه مطهری که در نوع خود بی نظیر بوده و یکی از بهترین پارچه های فاستونی دنیا را تولید می کند می توان نام برد تنوع پارچه های تولید شده زیاد بوده در رنگ ها و بافت های مختلف و در صد پشم متفاوت تولید می شود.

هر چقدر در صد پشم پارچه بیشتر باشد تبادل حرارت بیشتر بوده و اصطلاحا پارچه خنک تر است اما چروک شدن پارچه بیشتر می شود و برعکس هر چقدر پلی استر پارچه بیشتر باشد مقاومت پارچه در برابر چروک شدن بیشتر می شود ولی پارچه گرم تر می شود سنتز و تولید پارچه یک روسه پیچیده و تخصصی است و نیاز به تجربه فراوان و تکنولوژی و ماشین آلات پیشترفته دارد.

درصد ویسکوز و پلی استر پارچه رابطه مستقیم با کیفیت آن دارد و بصورت استاندار ۶۵ درصد ویسکوز و ۳۰ درصد پلی استر و ۵ درصد لاکرا ترکیب ایده آل و مناسبی را برای یونیفرم به ارمغان می اورد .

مبحث دیگری در باره پارچه یونیفرم اداری بانوان رنگ پذیری و رنگ رزی پارچه است که خود یک معقوله ای جدا و پیچیده ای هست و خود نیاز به مقالات گوناگون دارد که این رنگ باید ثابت باشد ور زیر نور مستقیم ثبات داشته باشد و تغییر رنگ ندهد که معمولا به رنگ قرمز تغییر رنگ می دهد هر چقدر پلی استر پارچه بیشتر باشد ثبات رنگ آن بیشتر است و رنگ رزی آن کم هزینه تر نسبت به وسکوز بوده و رنگ دهی پارچه کمتر می شود و در اثر شستشو مداوم پارچه رنگ خود را از دست نمی دهد به این نوع رنگ رزی اصطلاحا رنگ ری اکتیو گفته می شود در ایران هم کارخانه های رنگ رزی خوبی وجود دارد که کارخانه رنگ حیدر بزرگترین و بهترین آن است.

متاسفانه بدترین پارچه ای که در برخی از تولیدی ها برای دوختن یونیفرم اداری استفاده می شود پارچه فیونا است که این پارچه جزء اولین پارچه هایی می باشد که از چین وارد ایران شده و بدلیل قیمت پایین مورد توجه تولیدی های مانتو اداری واقع شده و در برخی از وبسایت ها دیده شده که از تعریف و تمجید این پارچه گفته شده ولی واقعیت این است که این پارچه دارای کیفیت بسیار پایین بوده و مورد تایید ما نمی باشد و بدترین تجربه ای که یک تولیدی در تولیدات خود می تواند داشته باشد استفاده از همین پارچه است .

 

بهترین پارچه برای لباس فرم اداری باید ۵ ویژگی اصلی را داشته باشد :

۱) چروک نشود
باتوجه به اینکه مدت استفاده از لباس فرم در محیط کار طولانی بوده و حداقل در طول روز ۱۲ ساعت پوشده می شود پارچه مورد استفاده باید تا حدودی مقاومت در برابر چروک شدن را داشته باشد و کارمند در طول روز ممکن است بار ها بر روی صندلی نشسته و بلند شود چروک شدن پارچه جلوه زشتی به لباس می دهد و این امر باعث رنجش و ناراحتی کارمند می شود. هرچقدر پارچه کمتر چروک شود به اتو کردن کمتری نیاز دارد و اتو کردن بیش از حد لباس باعث زودتر کهنه شدن و فرسوده شدن آن می شود .
۲) سبک و خنک باشد
در حین کار بدن حرارت تولید می کند و اگر پارچه منافذ کافی برای تبدل حرارت نداشته باشد باعث افزایش حرارت بدن شده و رنجش کارمند باعث کمتر شدن فعالیت وی می شود دمای محیط کا معمولا ۲۵ درجه سانتی گراد است و پارچه لباس فرم اداری باید چهار فصل باشد. و تار و پود پارچه به گونه ای باید بافته شده باشد که رطوبت بتواند از آن خارج شود که این امر از گرم شدن بدن جلوگیری می کند و باعث خنک شده بدن می شود در پارچه هایی که صد در صد پلی استر می باشند امکان تبادل حرارت وجود ندارد که منجربه بو گرفتن شده و تعداد دفعات شستشو را افزایش داده که خود باعث مصرف وقت و زمان بیشتر برای کارمند و زودتر کهنه شدن لباس به واسطه شستشوی مکرر می شود.
۳) تول نشود
مشکل بیشتر پارچه های بی کیفیت تول شدن آن است در اثر اصطحکاک پارچه معمولا پارچه گوله گوله می شود این موضوع بیشتر در کشاله ران و زیر بقل اتفاق می افتد و در پارچه های فیونا بیشتر دیده می شود پارچه های باکیفیت قبل از سنتز شده توسط کارخانه پرز سوزی می شود و مانع از پرز دادن وتول شدن می شود .
۴) پرز دادن پارچه
پرز دادن هم یکی دیگر از مشکلات پارچه های بی کیفیت است و مانند گوله گوله شدن می باشد با تفاوت که ذرات پرز کوچک تر بوده و برای دیدن ان باید دقت بیشتری کرد.
۵) رنگ دادن
پارچه در ابتدا که بافته می شود بصورت خام بوده و بعد از سپری کردن مراحلی رنگرزی می شود اما استاندارد های متفاوتی برای رنگرزی وجود دارد و پارچه های بی کیفیت کمترین استاندار رنگرزی را دارند و در اثر شستشو رنگ می دهد و بعد از مدت کوتاهی رنگ و روی پارچه از بین می رود.رنگرزی پارچه دارای استاندارد های مختلف است در پایین ترین استاندارد پارچه رنگ می دهد و در استاندارد های بالاتر پارچه رنگ ثابت دارد اما بر اثر تابش نور مستقیم تغییر رنگ داده و به رنگ قرمز تغییر رنگ می دهد اما بالاترین استاندارد نوع رنگرزی است که علاوه بر ثبات رنگی در اثر تابش مستقیم نور خورشید حتی در آب صد درجه هم پارچه رنگ خود را ازدست نمی دهد که به این نوع رنگرزی اصطلاحا ری اکتیو گفته می شود.

                      پارچه مورد استفاده در تولیدی باران مد تمامی این ویژگی ها را داشته و بصورت ضمانت شده توسط تولیدی باران مد عرضه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *