پنج دلیل برای آنکه لباس فرم اداری مناسب بپوشیم

 

 

 

 

لباس فرم اداری بانوان را می توان به عنوان یک لباس شیک  و کلاسیک برای خانم ها نام برد که درکشورهای غربی نیز  به عنوان لباس رسمی خانم ها محسوب می شود و در مراسم های رسمی معمولا خانم های متشخص در سنین مختلف از این مدل لباس استفاده می کنند ، همچنین در بسیاری موارد مانند آژانس های هواپیمایی ،ادارات و مراکز دولتی ،مدارس، دانشگاه ها و .. به عنوان لباس فرم اداری بانوان به کار می رود.


لباس فرم اداری  در طرح ها و رنگ های گسترده ای متناسب با سلایق و علایق مختلف عرضه می شوند ، بسیاری افراد ترجیح می دهند از رنگ های تیره تر و رسمی تر استفاده کنند و یا با توجه به رنگ سازمانی و یا استایل لباس فرم اداری از رنگ های شاد و پر انرژی تری مثل قرمز ، صورتی ،سبز ، طلایی و …  نیز در ترکیب لباس های فرم اداری استفاده کنند که در  این صورت با توجه به طراحی لباس فرم میتوان از مواردی که هم خوانی بیشتری با طرح و رنگ لباس فرم دارد و به طرح کلی آن آسیبی وارد نمی کند بهره برد و در این صورت رنگ بندی لباس  فرم را به آنچه درذهن دارید نزدیک تر کنید .مانتو فرم اداری کد3700مانتو فرم اداری کد4600

پنج دلیلی برای آنکه لباس فرم اداری مناسب بپوشیم :


یک لباس فرم اداری به معنای مجموعه ای از لباس های استاندارد است که توسط اعضای یک سازمان و یا شرکت خاص مشخص می شود . به طور معمول کارکنان پلیس ، خدمات اورژانسی، بیمارستان ها ،بانک ها ، شرکت های هواپیمایی، مدارس و … در  محل کارخود مایل به استفاده از لباس ها ی فرم یکسان که برای خانم ها از مانتو و شلوار اداری و برای آقایان از کت و شلوار اداری یکنواخت بدون هیچ گونه تفاوتی استفاده می کنند .اساسا یک ایده اصلی برای بوجود آمدن لباس های فرم مشترک در ذهن مدیران وجود داشته است و آن اینکه اگر لباس اعضای یک سازمان یکسان باشد ، یک حس مشترک در میان آنها بوجود خواهد آمد ، لباس  فرم مشترک یک نوع همبستگی را به تصویر می کشد .

اولین لباس فرم اداری که در جهان مورد استفاده قرار گرفت، مربوط به سازمان های نظامی کشور ها و به خصوص ارتش بود و رفته رفته، داشتن لباس فرم اداری متحدالشکل و با طراحی مناسب به بخشی مهم از نیازهای یک مجموعه حرفه ای تبدیل شد.


امروزه پوشیدن لباس فرم مشترک در  سازمان هایی مانند پلیس و نیروهای نظامی باعث تمایز این گروه از سایر افراد در یک جامعه می شود و به راحتی اعضای این سازمان ها توسط افراد جامعه  قابل تشخیص اند ،  به تن داشتن این لباس ها نه تنها موجب افتخار خود آنها می شود، بلکه تأثیر قابل ملاحظه ای بر روی دیگر افراد جامعه  دارند به عنوان مثال با دیدن فردی که لباس پلیس به تن دارد روحیه مردم تغیر می کند و حس امنیت بیشتری خواهند داشت.


 بنابراین اکثر سازمان ها ترجیح می دهند از لباس های مشترک برای کارکنان خود استفاده کنند و برای این امر دلایلی دارند،  باتوجه به اینکه یکنواختی بخش جدایی ناپذیری از فرهنگ کار و همچنین شیوه زندگی در جامعه کنونی ماست ، در اینجا  به پنج دلیل آنکه چرا باید از لباس های فرم اداری استفاده کنیم ، اشاره میکنیم :


۱)مشاغل خاصی نظیر فروشگاه های بزرگ، رستوران ها و بیمارستان ها تمرکز خاصی بر روی مشتریان خود دارند، صاحبان این مشاغل تقاضا می کنند نیروی کار آنها  یکپارچه و مشتاق به خدمت رسانی به مشتریان باشند، بنابراین تاثیر هماهنگ بودن لباس فرم  اهمیت بیشتری پیدا می کند، وقتی نیروی کار لباس فرمی  متناسب بپوشد، مشتریان با اطمینان بیشتر به آنها نزدیک می شوند و به آنها اعتماد خواهند کرد .


۲) در برخی از سازمان های بزرگ، با این هدف از لباس فرم اداری  استفاده می کنند که این امر موجب صرفه جویی در وقت و انرژی کارکنان می شود، زیرا آنها مجبور نیستند  بارها و بارها لباس هایی را که در محل کار استفاده می شود انتخاب کنند. همچنین پول زیادی برای تهیه لباس های جدید تر خرج کنند ،بنابراین که به ندرت می شود که پرسنل لباس جدیدی را خریداری کنند.


۳)چنانچه کارکنان یک سازمان، لباس های فرم اداری مشابهی را در محل کار بپوشند، یک حس اشتراک و تعلق خاصی بین آنها بوجود خواهند آمد ، که دیگران به دشوار می توانند به آن دست پیدا کنند .


۴)ایجاد حس برابری در میان افراد یک سازمان  که از لباس فرم مشترک استفاده می کنند ، بوجود خواهد آمد، مهم نیست  یک فرد  چقدر ثروتمند یا فقیر باشد همه از لباس های فرم یکسان و برابر استفاده می کنند  و در نتیجه، با پوشیدن لباس فرم یکسان این حس در میان افراد تقویت می شود .


 ۵) افرادی که لباس های یکسان می پوشند، علاوه بر خودشان  به پیشرفت همکارانشان اهمیت بیشتری می دهند، لباس فرم مشترک اهمیت بسیاری در تقویت این روحیه بین افراد دارد، این ویژگی هایی را که یک فرد خودش را  به عنوان عضوی از یک سازمان بداند به طور کلی برای رشد و پیشرفت مجموعه ضروری است.

علاوه بر این پنج دلیل که بصورت خلاصه بیان شد دلایل متعدد دیگری برای پوشیدن لباس فرم وجود دارد که پیشنهاد می شود مقاله آیا خریدن لباس فرم اداری مقرون به صرفه هست ؟ را نیز مطالعه فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *